Ste rozhodnutí. Chcete podnikať. Ale čo si vybrať? Čo bude najziskovejšie? Čo ma bude baviť a najmä po čom je teraz dopyt? A teda otázka za všetky znie: V čom podnikať?

To, čo ma baví

Na začiatok je dobré si zhodnotiť, čo by ma bavilo a čo nie. Veď predsa nebudem robiť niečo, čo neznášam, hoci by mi to prinieslo už zo začiatku veľké zisky. Lenže zisk nie je všetko! Pokiaľ nebudete robiť to, čo vás baví, nebudete šťastní, práca vás bude nudiť a poč ase vám klesnú aj zisky, pretože sa nebudete posúvať vpred. A ako zistiť čo ma baví? Jednoducho. Skúste sa zamyslieť nad tým, čo máte radi, aké je vaše hobby, v čom vynikáte. Veľmi dobrý príkladom môže byť cvičenie. Mnoho ľudí chodí do posilovne alebo cvičí doma. Toto hobby sa dá veľmi ľahko pretaviť do podnikania. S trochou peňazí, so zopár kontaktmi, s kreatívnym myslením a s určitým zápalom je možné pretaviť túto záľubu v peniaze generujúci podnikateľký projekt.

 

Zaujímam sa o to

Ak chcete v nejakej oblasti začať podnikať, vôbec nie je potrebné, aby ste ju ovládali, resp. mali tú oblasť vyštudovanú. Nemusí byť ani vaším hobby. Stačí, že sa o danú oblasť zaujímate, radi o nej čítate a počúvate. Dobrým príkladom som napríklad aj ja (autor). Vždy ma zaujímalo programovanie – webstránky, aplikácie, a pod. No nikdy som danú oblasť neštudoval ani nie je mojím hobby – programovať vôbec neviem! No rád by som si založil programátorskú firmu s tvorbou a správou webstránok a aplikácií. Jediné, čo by som na to potreboval by boli financie a ľudí, ktorí sa v programovaní vyznajú. Komunikáciu, marketing, manažovanie by som vedel zvládnuť.
Častokrát to nie je o vašich schopnostiach. Realita je mnohokrát iná – hlavnú pracovnú činnosť za vás vykonávajú ostatní, zatiaľ čo vy držíte firmu pokope a vediete ju.

 

Prinesie mi to veľké zisky

Aj to je jeden z dôvodov prečo začať podnikať. Veď aj definícia podnikania o tom hovorí: Podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná podnikateľom vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť z účelom dosiahnutia zisku. Jednoducho chcete zbohatnúť bezohľadu na to, či vás daný druh podnikania bude baviť alebo nie. Možno si na to časom zvyknete alebo s tým prasknete. Nikdy neviete. Ísť do podnikania len kvôli peniazom nie je najlepšie rozhodnutie, ale rozhodnutím určite je. Peniaze nie sú všetko. Chýbala by vám radosť z toho, čo robíte, kde ste a ako napredujete. Koniec koncov, dá sa to robiť aj takto, no skôr či neskôr vás to prejde, pretože Nebudete mať hlbšiu motiváciu.

Zaujímavé oblasti podnikania

Ak si to už celé zhodnotíte a zistíte, že chcete podnikať preto, že vás to bude baviť, zujíma vás to, alebo len chcete dosahovať zisk, dôležité je nájsť konkrétnu oblasť podnikania. V dnešnej dobe je veľký dopyt najmä v týchto oblastiach:

 • tvorba web stránok
 • marketingové služby
 • šport a zdravý životný štýl
 • poradenstvo a konzultácie (biznis, životné otázky)
 • programovanie aplikácií, vývojárstvo
 • starostlivosť o deti – babysitting

 

Dôležité otázky na záver

A tak na záver všetkého, predtým, než sa definitívne rozhodnete podnikať, je dôležité položiť si tieto otázky a zodpovedať si ich:

 • Viem niečo o tomto odvetví podnikania?
 • Uvedomujem si rozsah práce v súvislosti s administratívou?
 • Má môj podnikateľký projekt určité právne obmedzenia alebo je nejakým spôsobom regulovaný?
 • Mám určité významnejšie „kontakty“/ľudí, ktorí mi vedia pomôcť s podnikaním?
 • Som ochotný venovať významnú časť svojho času pre biznis?

 

 

autor: Rastislav Višňovský

Séria: Zakladáme biznis – V čom podnikať?