S Bitcoinom ako s kryptomenou sme sa už stretli v našich minulých článkoch alebo ste už o ňom niekde počuli. Dnes si povieme, čo je to Bitcoin peňaženka. Aké typy Bitcoin peňaženiek existujú, na čo slúžia a vôbec čo to Bitcoin peňaženky sú. O tom bude dnešný článok. Nech sa páči. :))

Bitcoin peňaženka…čo to je?

Bitcoin peňaženka je základný nástroj na uchovávanie, teda držanie a používanie Bitcoinov. Bez Bitcoin peňaženky nie sme schopní vykonávať tieto úkony. Bitcoin peňaženka je teda softvér, ktorý nám umožňuje spravovať naše bitcoinové adresy a privátne kľúče. Je ale potrebné dbať na rozdiel medzi skutočnými peňaženkami, pomocou ktorých sa vy jediný staráte o bitcoin a peňaženkami, ktoré máte v nejakej zmenárni, na burze alebo vám ju spravuje nejaká tretia strana. Vtedy privátny kľúč nevlastníte iba vy, ale aj tretia strana – sprostredkovateľ, ktorý sa stará o vaše bitcoiny, obchoduje s nimi a za to si pýta určité provízie.

V tomto prípade vám odporúčame využívať súkromné peňaženky, teda tie, pri ktorých viete o privátnom kľúči iba vy a nikto iný. Ste sám správcom svojho bitcoin majetku, kupujete a predávate bitcoin podľa svojho uváženia.

Bitcoin peňaženka sem, Bitcoin peňaženka tam…

Základným delením Bitcoin peňaženiek je delenie podľa frekvencie používania. Podľa toho rozlišujeme:

hot wallet – tzv. „horúce peňaženky.“ Tie sú neustále pripojené na internet, pričom pri nich hrozí väčšie bezpečnostné riziko. Ich výhodou je okmažitý a jednoduhý prístup k bitcoinom. V tomto prípade ide o všetky mobilné a online peňaženky, prípadne ide o iný softvér neustále pripejný na internet.

cold wallet – sú to peňaženky, ktoré offline, no v prípade potreby sa nimi pripojíte na internet. Sú oveľa bezpečnejšie ako hot wallet peňaženky, no je potrebné vedieť ako ich správne používať. Práve na nich vieme držať oveľa viac prostriedkov, bitcoinov. Medzi tieto peňaženky patria najmä hardware peňaženky a software peňaženky, ktoré sú odpojené od internetu.

freeze wallet – tento typ peňaženiek slúži na skutočne dlhodobé uloženie bitcoinov, pirčom frekvencia manipulácie s bitcoinami je veľmi nízka. Bitcoiny sú v týchto peňaženkách veľmi dobre zabezpečené. Tieto peňaženky slúžia ako zálohy privátnych kľúčov, hardware peňaženky alebo papierové peňaženky.

Takisto rozlišujeme médiá, na ktorých bitcoin peňaženky fungujú na:

mobilné – softvérové peňaženky bežiace na Adnroid alebo iOS platforme
desktopové – peňaženky fungujúce na operačných systémoch Windows, macOS a Linux
hardwarové – sú to externé zariadenie, ktoré sú samostatne šifrované (veľmi podobné USB kľúčom)
papierové – peˇanženky, ktorých zálohy privátnych kľúčov  a adries sú zapísané na papieri

Odporúčané peňaženky

Pre mobilné zariadenia sú známe peňaženky ako napríklad Samourai Wallet, ktorú je potrebné zatiaľ len testovať nakoľko je v Alpha verzii. Známou mobilnou peňaženkou je tež Coinomi, Bread Wallet alebo Copay. Pre počítače (desktopové peňaženky) sú známymi a vhodnými peňaženkami Electrum, bitcoin Core alebo aj Armory.

Keďže sú hardwarové peňaženky najlepším a najbezpečnejším riešením, odporúčame používať práve tie. Vlastníte ich vy a o nákup a predaj bitcoinov sa staráte tiež vy. Nikto iný. Medzi známe hardwarové peňaženky patria TREZOR, Ledger Nano S a Open Dime. Z týchto troch je v našich končinách najznámejší TREZOR. Sú to peňaženky od českej spoločnosti SatoshiLabs. Peňaženky sa ľahko používajú, sú bezpečné a podporujú mnoho kryptomien. V súčasnosti sú k dispozícií dva modely, starší Trezor a novší Trezor T.

Zálohovanie privátnych kľúčov. Skutočne Dôležité!

Aby sme správne pochopili Bitcoin peňaženku, musíme si uvedomiť, že tá v do seba Bitcoin neukladá. Slúži len ako front-end software pre správu privátneho kľúča našej adresy.
Privátny kľúč je reťazec znakov, ktorý je tajný a umožňuje používateľovi Bitcoinu bitcoiny posielať. Tento kľúč je privátny, tajný a vygenerovaný IBA RAZ. Preto je dôležité, aby bol bezpečne zálohovaný, či už offline, alebo na papieri. Privátny kľúč tiež umožňuje vytvorenie tzv. mnemonic seed, čo je 12-24 náhodných slov za sebou. Tie umožňujú v prípade zabudnutia/straty kľúča obnovenie tohto kľúča.

Teraz sa už len stačí pustiť do obchodovania s kryptomenami. Nech sa vám v tom darí! 🙂

 

 

 

 

 

 

 

autor: Rastislav Višňovský

zdroj: https://coinexplorer.sk/kde-drzat-bitcoin-penazenky/

 

Bitcoin peňaženka