V minulosti sme na našej webstránke už publikovali blog, v ktorom sme hovorili o kryptomenách. Konkrétne sme písali všeobecne o kryptomenách a definovali sme tiež Bitcoin, ktorý je azda najznámejšou kryptomenou. Dnes si v krátkosti predstavíme pár hlavných rozdielov medzi najväčšími kryptomenami Bitcoin a Ethereum.

Bitcoin

Bitcoin bol spustený v roku 2009. Do virtuálneho sveta ho uviedol jeho tvorca Satoshi Nakamoto, i keď skutočné meno tvorcu nebolo nikdy odhalené. Bitcoin nebol prvým pokusom o založenie virtuálnej meny, ale bol najúspešnejší. Preto dnes Bitcoin existuje. Bitcoin je decentralizovaná mena (nikto ju nevlastní a nemá nad ňou moc). Napriek tomu dostala uznanie medzi regulačnými orgánmi a vládami po celom svete. Bitcoin samostatne pôsobí na finančnom trhu a vedú sa o ňom rozsiahle medzinárodné debaty.

Ethereum

Ethereum sa svojou povahou od Bitcoinu trochu líši. Na trh bolo Ethereum uvedené v roku 2015. Je najväčšou a najuznávanejšou decentralizovanou softvérovou platformou. Ethereum umožňuje nasadenie inteligentných zmlúv a decentralizovaných aplikácií s názvom dapps. Tie sa majú budovať bez akýchkoľvek prestojov, spomalení a zásahov tretích strán. Tieto potenciálne aplikácie Etherea sú široké a sú poháňané jeho natívnym kryptografickým tokenom – éterom.

Bitcoin a Ethereum a ich hlavné rozdiely

Obidve kryptomeny sú napájané na základe distribuovaných účtovných kníh a kryptografie, napriek tomu sa v mnohom líšia, najmä technicky. Transakcie Etherea dokážu obsahovať tzv. spustiteľný kód, zatiaľ čo u Bitcoinu to takto nefunguje. Bitcoin spustiteľný kód nemá a údaje, ktoré sú naňho pripojené slúžia len na uchovávanie poznámok.

Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma kryptomenami je cieľ ich používania. Bitcoin bol vytvorený ako alternatívna mena k národným menám. Usiluje sa byť teda prostiredkom výmeny a uchovávateľom hodnoty. Ethereum malo slúžiť ako platforma na uľahčenie tvorby nemenných, programových zmlúv a aplikácií, ktoré by sa tvorili pomocou tejto meny.

Bitcoin aj Ethereum sú teda digitálne meny, ale primárnym účelom Etherea nie je etablovať sa ako alternatívny peňažný systém. Ide skôr o uľahčenie fungovanie platformy decentralizovanej aplikácie dapp.

Ethereum stále zostáva za Bitcoin. V roku 2020 trhová veľkosť Etherea bola iba 16 miliárd dolárov a veľkosť Bitcoinu vtedy siahala až na 147 miliárd dolárov.

 

 

 

 

 

 

 

autor: Rastislav Višňovský

zdroj: https://www.investopedia.com/articles/investing/031416/bitcoin-vs-ethereum-driven-different-purposes.asp

Bitcoin vs Ethereum