Dnes sa v skratke pozrieme na kryptomenu Ethereum. Ethereum patrí medzi najväčšie a najpoužívanejšie kryptomeny na svete. To je tiež dôvod, prečo sme sa o ňom rozhodli napísať krátky blog. Poďme sa spolu bližšie pozrieť na Ethereum.

Čo je to Ethereum?

Ethereum v roku 2013 navrhol programátor Vitalik Buterin. V roku 2014 bol celý tento projekt Ethereum crowdfundovaný (pozn. projekt dostal určitú finančnú podporu)  a 30. júla 2015 bol uvedený do života s počiatočným množstvom 72 miliónov mincí. Celá platforma Ethereum pomáha vytvárať a prevádzkovať decentralizované aplikácie. DeFi, teda aplikácie decentralizovaného financovania ponúkajú širokú škálu finančných služieb, bez potreby finančných sprostredkovateľov. Ethereum umožňuje tiež vytváranie a výmenu NFT, čo sú nezameniteľné tokeny. Tieto tokeny sú spojené s digitálnymi umeleckými dielami alebo s inými predmetmi z reálneho sveta.

Zaujímavosťou je, že v roku 2016 istý hacker využil chybu v projekte tretej strany s názvom The DAO a ukradol éter v hodnote 50 miliónov dolárov. Spoločnosť Ethereum neskôr začala do projektu implementovať vylepšenia s názvom Ethereum 2.0. Jej cieľom bolo zvýšiť bezpečnosť projektu a takisto priepustnosť aplikácií pomocou zdieľania.

Éter

Éter označovaný tiež ako ETH je kryptomena generovaná protokolom Ethereum ako odmena pre ťažiarov za pridávanie blokov do blockchainu. Éter je tiež jediná mena, ktorá je akceptovaná pri platbe poplatkov za transakcie, a tie putujú ťažiarom ako odmena. Ťažiarom samozrejme nejde celá suma, ale iba určitá bloková odmena. Tá ale stimuluje ťažiarov, aby udržiavali blokchain v procese (tzn. aby pokračovali v spracovávaní transakcií).

Účty

Ethereum má dva typy účtov: používateľské účty a zmluvy. Oba typy účtov majú tzv. ETH zostatok, môžu posielaťETH na akýkoľvek iný účet, môžu vytvárať novú zmluvu a sú identifikované na blockchaine a v štáte podľa svojej adresy.

Jedine používateľské účty môžu vytvárať transakcie. Na to, aby bola transakcia vykonaná, musí byť zašifrovaná pomocousúkromného kľúča odosielajúceho účtu. Tento kľúč je 64 znakový hexadecimálny reťazec, ktorý pozná iba vlastník účtu. Podpisový algoritmus sa nazýva ECDSA.

Zmluvy naopak sú jediným typom, ktorý má priradený kód a zmluvné úložisko. Počas vykonávania svojho kódu môže zmluva: posielať ETH, čítať a zapisovať do jej úložiska, vytvárať dočasné úložisko, zvolať ktorúkoľvek zo svojich funkcií, zvolať akúkoľvek verejnú funkciu zmluvy či dopytovať informácie o aktuálnej transakcii a blockchaine.

Ethereum 2.0

Koncom roka 2020 nastala veľká aktualizácia Etherea na Ethereum 2.0 alebo Eth2. Hlavým cieľom a účelom celej aktualizácie je zvýšiť priepustnosť transakcií v sieti z aktuálnych 15 transakcií za sekundu na desiatky tisíc transakcií za sekundu.

Priepustnosť sa má dosiahnuť tým, že sa rozdelí pracovná záťaž na viacero blockchainov, ktoré fungujú paralelne. Daná aktualizácia má 3 fázy, ktoré sú veľmi zložité na pochopenie. Jednotlivé fázy sa budú postupne závadzať a implementovať.

Ethereum vs Bitcoin

Bitcoin je uchovávateľom hodnoty a digitálnej meny. Éter je tiež možné použiť ako digitálnu menu a uchovávač hodnoty. Narozdiel od Bitcoinu je možné pomocou Étera vytvárať decentralizované aplikácie a inteligentné zmluvy. Bloky Etherea sa kontrolujú a overujú každýhc 12 sekúnd narozdiel od Bitcoinu, kde overovanie nastáva každých 10 minút. Bitcoin je limitovaný na 21 000 000 coinov (mincí), pričom Ethereum nie je nijako limitované. Spoločnou vlastnosťou je, že obidve digitálne meny je možné kúpiť na burzách kryptomien.

 

 

 

 

 

 

 

autor: Rastislav Višňovský

zdroj: wikipedia.com

Ethereum a jeho príbeh