Neviete čo to kryptomeny sú? Nevadí. V dnešnom článku vám to naozaj v krátkosti vysvetlíme. Nie je to zložité, ani trochu. Dôležité je vedieť, že kryptomeny sú tu, a zdá sa, že už stále tu aj budú. Ale sú mladé. Veľmi mladé…

Kryptomeny

Kryptomeny sú určitý druh elektronických peňazí, teda kryptomeny sú digitálnymi menami. Generálne finančné riaditeľstvo však uvádza, že sa nejedná o menu, ale o nehmotnú hnuteľnú vec. O kryptomenách tiež môžeme jasne povedať, že sú vytvárané elektronicky. Je dôležité poznamenať, že kryptomeny NIKTO nevalstní. Kryptomeny jednoducho existujú. Na ich začiatku vždy stoja tvorcovia, ktorým ale kryptomeny nepatria. Kryptomeny sú teda decentralizované a veľmi dobre šifrované.

Najstarší zástupca a zároveň aj najznámejší je Bitcoin (o ňom ste už určite niečo niekde počuli). Ďalšími známymi kryptomenami sú Litecoin, Ethereum, XRP, Tether, Bitcoin Cash a iné.

História Bitcoin-u

Bitcoin ako kryptomena, a prvá kryptomena vôbec, vznikol v roku 2009. Jej vznik je spájaný s osobou Satoshi Nakamoto. Skutočné meno tvorcu nebolo nikdy odhalené. Tvorca sa po roku fungovania Bitcoin-u odmlčal a navždy sa stiahol do úzadia aj kvôli povahe projektu. Bitcoin nabral už hneď v prvých dvoch rokoch na veľkej popularite. Bitcoin sa stal veľmi známym a to až natoľko, že už od roku 2011 sa o jeho dôsledkoch, vývoji pravidelne usporadúvajú konferencie v New Yorku, v Prahe a v Londýne.

V roku 2012 vznikla Bitcoin Foundation, ktorá sa stará o infraštruktúru Bitcoin-u vrátane hlavného klienta, sledovania hrozieb, zlepšovanie protokolu, usporadúvaní podujatí a propagáciu meny. Bitcoin od svojho vzniku prešiel vývojom a stal sa absolútnou jedničkou na svetovom trhu s kryptomenami.

Bitcoin je navrhnutý tak, aby ho nikto vrátane jeho autorov nemohol sfalšovať. Takisto ho jeho autori, ani vlády alebo záujmové skupiny nemôžu nijako napadnúť, ovplyvňovať, zhabať účty, kontrolovať tok peňazí alebo vôbec spôsobovať infláciu. Bitcoin je teda veľmi bezpečná a zabezpečená mena. Zároveň je Bitcoin deflačnou menou. Veľmi dôležité je vedieť, že množstvo Bictoinov je jasne dané a konečné, konkrétne 20 999 999,9769 Bitcoinov. Uvoľňovanie Bitcoinov do obehu je tiež definované zložitými matematickými operáciami.

Kryptomeny a regulácie…

Kryptomeny sú, dá sa povedať, pre štáty určitou stratou, hlavne z hľadiska daní. Donedávna žiadne regulácie zo strany štátov neexistovali a keď niekto Bitcoiny predal, nemusel za ich predaj platiť žiadnu daň, napríklad.

V roku 2013 Nemecko zaviedlo reguláciu na Bitcoin a uviedlo, že príjmy z predaja Bitcoinu sa dania štandardnou sadzbou dane z príjmu fyzickej osoby. V decembri 2013 Čína zakázala národným bankám používať Bitcoin, naopak verejnosti ho používať umožnila. V novembri 2015 americká Komisia pre komoditné obchody označila Bitcoin za komoditu. To znamená, že prevádzkovatelia kryptomenových búrz musia byť oficiálne registrovaní. Je pravdepodobné, že regulácie zo strany štátov a rôznych bánk budú pokračovať a Bitcoin bude stále viac regulovaný.

Zaujímavosti o Bitocin-e

  • Bitcoin sa začal predávať v roku 2010 za 0,0008 USD. 17 decembra 2017 dosiahol svoju maximálnu hodnotu 20 089 USD.
  • keď sa vyťaží posledný Bitcoin, ťažiari budú naďalej motivovaný pokračovať vo validácii transakcií poplatkami za vykonané transakcie. Dnes sú navyše odmeňovaný po každom vyťaženom bloku aj určitým počtom bitcoinov.
  • Bitcoin halving je udalosť, pri ktorej nastáva delenie odmien za vyťažený blok presne na polovicu. Táto udalosť tiež zvýši inflačnú rýchlosť a takisto rýchlosť akou sa do obehu dostávajú nové Bitcoiny. Deje sa tak každých 210 000 vyťažených blokov.
  • Odhaduje sa, že posledný vyťažený blok Bitcoinu uzrie svetlo kybersveta v roku 2140.
  • Odmeny za vyťažený Bitcoin blok činili v roku 2009 až 50 BTC, po prvom halvingu to bolo už len 25 BTC a po 11.5.2020 (tretí halving) to je aktuálne 6,25 BTC.
  • Bitcoin má maximálny počet mincí stanovený na 21 miliónov. Viac ich už nebude.
  • Bitcoinu predpovedali smrť už dokopy 395 krát . Tohto roku to bolo už 3 krát. Koľko takýchto predpovedí Bitcoin ešte prežije?
  • V obehu je menší počet mincí Bitcoinu ako mincí Litecoinu. Pre porovnanie počet mincí Bitcoinu je 18,5 milióna vs. počet mincí Litecoinu 66,2 milióna. (2021)
  • Najväčším ťažiarom v Bitcoin sieti je pool s názvom F2Pool, ktorý poskytuje viac než 17% celého hashrate siete. https://f2pool.io/ Druhý sú v poradí BinancePool s 11,9% a prvú trojku uzatvára pool Poolin s 11,7% hashrate siete.
  • 8.1.2021, prvýkrát v histórií vôbec, prekonal Bitcoin hodnotu v prepočte 1 milión slovenských korún. Druhýkrát sa tak stalo 6.2.2021. Do tretice od 8.2.2021 sa drží nad touto úrovňou dodnes

Zdroj: https://www.kryptotipy.sk/did-you-know

 

 

autor: Rastislav Višňovský

zdroje:
https://www.kryptotipy.sk/did-you-know
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
https://sk.wikipedia.org/wiki/Kryptomena

Poznáte kryptomeny?