V minulých častiach blogu zo Séria: Zakladáme biznis sme si priblížili možnosti financovania biznisu, v čom podnikať, na čo pri začatí podnikania myslieť, a tiež sme si priblížili to, ako analyzovať trh a vlastnú budúcu spoločnosť. Séria: Zakladáme biznis – Online svet bude jeden z posledných blogov, ak nie posledný diel zo série. 🙂

Predtým, než prejdeme na online svet, dovolím si pridať krátku poznámku o tom, prečo som nenapísal blog o samotnom založení podniku a registrácií podniku na úrade – pretože je to tak jednoduchá záležitosť, o ktorej samostatný blog písať netreba. Možno spomeniem len jedinú vec – registrujte svoj podnik cez internet, je to jednoduchšie, pohodlnejšie a lacnejšie.

Online svet

Byť „online“ je v dnešnej modernej a internetovej dobe doslova nutnosť. Ľudia majú veľmi radi informácie ihneď k dispozícií, radi nakupujú cez internet, telefonujú, komunikujú a bavia sa práve na internete. A to je práve to,, čo je potrebné využiť vo svoj prospech. Byť online vám otvára nové možnosti predaja tovaru alebo služby zákazníkom, komunikácie so zákazníkom, získania informácií hneď a mnohé ďalšie.

Čo je ale pre vás ako začínajúceho podnikateľa najdôležitejšie vedieť je, že potrebujete mať stabilnú a kvalitnú webstránku a k nej prislúchajúce profily na sociálnych sieťach Facebook a Instagram – to je základ tvorby marketingu, predaja a komunikácie so zákazníkmi.

Webstránka

Kvalitná a prehľadná webstránka umožňuje robiť presne to, čo tu už dnes bolo spomenuté:

  1. predávať zákazníkom,
  2. komunikovať so zákazníkmi
  3. a okmažite ponúknuť všeobecné informácie o vás, vašej tvorbe, vašom obsahu.

Toto sú tie 3 kľučové parametre, ktoré potrebujú mať zákazníci takmer vždy k dispozícií. Preto píšem „takmer“, pretože nie každý podnik dokáže predávať online a nie každý potrebuje so zákazníkmi komunikovať pomocou chat-u, chat-botov alebo pomocou blogu.

Kvalitná webstránka obsahuje jednoduchú navigáciu po stránke, prehľadný zoznam informácií, jasný a tiež prehľadný zoznam predávaného tovaru. Úhľadné tvary, obrázky, hra s farbami a mnoho ďalších záležitostí je tiež veľmi dôležitou súčasťou. Kvalitnú webstránku si môžete vytvoriť pomocou rôznych internetových portálov na tvorbu webstránok. U nás na Slovensku sú najznámejšie Webnode či Websupport. No dajú sa tiež využiť služby pomocou WordPress-u a iných zahraničných portálov.

Blog na webstránke

Jednoduchá rada: Ak máte o čom písať, píšte! Ľudia milujú autentickosť, novosť, originalitu…Radi sa dočítajú o nových receptoch na kiwi koláč, či o tom ako ste s pomocou „rád starej mamy“ prekonali ničivú chrípku. Kreativite sa medze nekladú a práve blogy a kreativita idú spolu ruka v ruke. Je to skvelý komunikačný nástroj, ktorým prilíkate nových zákazníkov a tým starým ukážete, že im máte vždy čo povedať. Ešte pod blogy pridajte možnosť „komentovať“ – vyhrali ste! 🙂

Facebook a Instagram

O týchto portáloch naozaj len krátko, stručne a jasne. Predsa, všetci ich poznáte. No sú určite oblasti, v ktorých sa Facebook a Instagram čiastočne či zásadne líšia.

Facebook je veľmi dobrou platformou pre tvorbu platenej reklamy, čo naopak Instagram v tak veľkej miere neponúka. Pri platenej reklame na Facebook-u dokážete cieliť na kohokoľvek a čokoľvek. Od vekového rozhrania cieľovej skupiny až po počet detí v domácnosti – podľa toho sa bude reklama zobrazovať jednotlivým používateľom Facebook-u, na ktorých ste svoju reklamu „zacielili“.
A ak eštelen začínate s online marketingom pre váš podnik, Facebook je na to ako stvorený! Prečo? Pretože je na ňom doslova každý! Mnohých používateľov si na začiatku dokážete získať a aj udržať. Naučíte sa na ňom tvoriť príspevky, reklamu, takmer ku všetkému čo pridáte a spravíte, máte prehľadnú štatistiku…Na Facebook-u je skutočne všetko a ešte viac.

Instagram je trochu iná šálka kávy. Čo na Instagrame naozaj funguje, je kvalitný originálny a autentický obsah, ktorý tvoria fotografie a áno…aj videá. Ak máte radi grafiku, oku lahodiace fotografie a teda viete fotografovať a následne fotografie upravovať tak, aby zaujali oko používateľa, Instagram je pre vás ako stvorený. Bohužiaľ, Instagram skutočne nie je pre každého, kto sa chce prezentovať v online svete. Ak nemáte umelecké cítenie, bude to pre vás strata času.

 

Každopádne, nebojte sa!
Vstúpte do online sveta a objavte možnosti, ktoré vám tento svet ponúka. Je nekonečný…doslova!

 

 

autor: Rastislav Višňovský

Séria: Zakladáme biznis – Online svet