Niečo málo o zlate…

V prvom rade je zlato chemický prvok zapísaný v periodickej tabuľke prvkov pod skratkou Au a s protónovým číslom 79. Tento kov je známy už od staroveku, pričom je zlato veľmi ušľachtilé, stále a veľmi dobre kujné.

Zlato je jedným z najvzácnejších kovov, ak aj nie najvzácnejší kov. Pre predstavu jeho vzácnosti: na 1 gram zlata pripadá vo vesmíre 300 miliárd atómov vodíka.

Využitie zlata

Zlato sa využíva najmä na výrobu šperkov, no iba vo forme zliatin so striebrom, meďou, niklom, či zinkom. Dôvod, prečo sa zlato pri výrobe šperkov zlučuje s ostatnými kovmi je, že rýdze zlato je extrémne mäkké. Šperky z rýdzeho zlata by sa ľahko stlačili, zdeformovali a ich funkcionalita by bola takmer nulová. Obsah zlata v šperkoch – teda v klenotníckych zliatinách sa uvádza v už známych karátoch – tie vyjadrujú obsah zlata v daných šperkoch – čím viac karátov, tým väčší obsah zlata v šperkoch.

Ďalšie využitie zlata:

  • mikroelektronika a počítačový priemysel – zlato má vysokú vodivosť, čo prispieva k lepšej funkcionalite elektronických prístrojov
  • zubné lekárstvo – zlato nepodlieha korózii, napriek nepretržitému vystaveniu slín, vody a všetkého, čo sa nachádza v ústnej dutine. Vždy je ale v zliatine s inými kovmi.
  • sklársky priemysel – zlato sa používa na farbenie a pozlacovanie skla, čo často vedie k červeným odtieňom skla.

Zlato a ekonomika

Dnes už tomu tak nie je, no dlhý čas bolo zlato tzv. „zlatý štandard“. Tento zlatý štandard garantoval alebo inak kryl hodnotu vydaných peňazí daným štátom. Teda koľko peňazí vydal štát, toľko zlata musel mať na pokrytie týchto vydaných peňazí. Táto funkcia zlata bola zrušená v roku 1971.

V dnešnej dobe pri obchodovaní so zlatom sa jeho hmotnosť udáva v trójskych unciach – 1 unca=31,103 g zlata.

Cena zlata stúpa a klesá neustále. Pred pár dňami ale zlato dosiahlo historické maximum. Cena zlata sa vyšplhala na 1945 dolárov za uncu (31,103 g). Dôvodom je pandémia koronavírusu, ale taktiež aj rastúce napätie medzi USA a Čínou. Práve v odbodí neistoty je zlato bezpečným útočiskom, preto aj teraz jeho cena stúpa.

Hoci obchodovanie so zlatom nie je nijako výnimočne výnosné ani lákavé, možnosť obchodovania tu stále je. Dnes môžete obchodovať so zlatom kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí vám na to aj obyčajná aplikácia v mobile.

 

 

autor: Rastislav Višňovský

zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zlato

Rekordné maximum: Zlato stojí viac než kedykoľvek predtým

Zlato, zlato, zlato…